Soubory z našeho kraje, které přivítáme na festivalu bez hranic

Lidový soubor písní a tanců Ondřejnica

Ondřejnica, lašský soubor písní a tanců ze  Staré Vsi nad Ondřejnicí byl založen v roce 1977. Soubor se snaží nalézat a oživovat téměř zapomenuté písně, tance, zvyky a obyčeje svého regionu na jihozápadním okraji Ostravy. Usilují o osobité ztvárnění lašského folkloru, které by se svým výrazem nevzdalovalo původnímu záměru lidových tvůrců. Nejsilnější a nejpůsobivější stránkou tanečního, pěveckého i hudebního projevu je jemná lyrika, jednoduchost a prostota.

Folklorní soubor Morava

Folklorní soubor Morava byl založen v roce 1999 choreografkou, tanečnicí a zpěvačkou Hankou Herberkovou. Od svého vzniku se zabývá soubor valašskou tematikou, zejména jižním Valašskem. Od roku 2009 přidali do svého repertoáru Lašsko, a to v podobě nových nahrávek, krojů, halekaček, písní a tanců. 

Slezský soubor lidových písní a tanců Opavica

Původní soubor Opavica založila v roce 1952 paní Marie Bohušová, učitelka hudby v Ostravě-Svinově. V roce 2019 skupina bývalých členů Opavice začala s odvahou a nadšením znovu nacvičovat některé tance jednoho z nejúspěšnějších folklorních souborů, a nyní přináší širokému publiku zpět krásu originálních choreografií paní Marie Bohušové. Slezský folklorní soubor Opavica doprovází dechová hudba Jistebnická desítka pod vedením Ladislava Mariáše.

Ondráš z Janovic

Folklórní soubor Ondráš z Janovic byl založen již v roce 1952. S časem však zanikl a byl obnoven až v roce 2016. Pod vedením Blanky Kotkové se souboru podařilo opět sjednotit a vytvořit repertoár písní a tanců z oblasti horského a nížinného Lašska. V roce 2017 se přidala také nově vzniklá cimbálová muzika Zbujnik, která doprovází tanečníky a zpěváky na vystoupeních a společně pracují na oživení folkloru z oblasti Janovic.

Těšíme se na vás od 12. do 16. srpna 2024!