Péče o kroj #4: Žehlení kroje

Pokud jste od praní a škrobení zdárně došli až k žehlení, máte před sebou cílovou rovinku. Ačkoliv se tento poslední krok zdá jako nejzdlouhavější, výsledek stojí za to. Doporučujeme vybavit se pevnými nervy, dvouhodinovým filmem a odlehčenou žehličkou. Hurá do toho, půl je hotovo.

festival Folklor bez hranic Ostrava. Jak žehlit kroj?

Žehlíš, žehlím, žehlíme aneb jak tedy na to?

Kroj se musí vyžehlit celý, od spodnic po zástěry, včetně tkanic na sukních, šňůrek i všechny mašle (především nezapomeňte na ty do vlasů). Pokud jste kroj při sušení pověsili na ramínka, ušetřili jste si tím plno práce. Příprava kroje na folklorní akce potřebuje časový předstih i pečlivost. 

Bílé spodnice a sukně je nejlepší žehlit napařovací žehličkou a naškrobeným krojovým součástkám se doporučujeme věnovat ještě za vlhka. Modrotiskové látky lze žehlit klasicky na bavlněný program, který nabízí většina žehliček. 

TIP: Malované podlužácké mašle žehlete pouze po rubové straně, jinak se lepí barva na žehličku. 

Co nežehlíme? 

Některé části kroje držte od žehličky dál! Podrobný seznam krojových součástek, u kterých aplikujeme takzvané pravidlo čistírny, znáte už z článku o praní. 

TIP: Filcové kalhoty či vesty neždímat ani nežehlit. Nejlepší volbou je tyto krojové součástky pouze namočit a nechat samovolně uschnout na podložce. 

Kam kroj po vyžehlení uschovat?

Pokud chcete aby vaše dvouhodinová práce nepřišla vniveč, doporučujeme kroj pečlivě uložit do kufru, tak aby se nepomačkal. Nám se kufr osvědčil být nejvíce praktickým pomocníkem, především na cestách. Vhodné jsou ale také tašky či obaly na oblečení, které seženete téměř všude.

Celý proces praní-škrobení-žehlení si můžete na nějakou dobu ušetřit, pokud po vystoupení kroj nenecháte ležet ladem napospas kufru. Doporučujeme ho vyvětrat, popřípadě očistit (hlavně boty) a porovnaný schovat zpátky.

festival Folklor bez hranic Ostrava. Jak sušit kroj?

V sérii Péče o kroj najdete také články: Jak se starat o kroj, Jak se pere kroj a Škrobení kroje.