rok založení festivalu
Folklor bez hranic Ostrava vznikl v roce 1998 s cílem přinést tance, písně a kroje z České republiky a různých koutů světa do ulic Ostravy. Proto soubory každoročně vystupují v místech, kde se Ostravané běžně pohybují – kde bydlí, pracují, nakupují nebo chodí na procházky. Chceme jim představit lidové tradice různých zemí a také folklorních oblastí České republiky. Dlouhodobě festival dostává svému jménu a daří se mu bořit hranice mezi žánry, etniky i státy a naopak spojovat.
městských obvodů, kterými festival putuje
Po dobu festivalového týdne navštěvujeme obvody města Ostravy a snažíme se obohatit a zpříjemnit letní dny jeho obyvatelům i návštěvníkům. Koncerty probíhají v odpoledních hodinách na mobilních pódiích umístěných na hlavních náměstích jednotlivých obvodů a jsou volně přístupné veřejnosti.
místa, která letos navštívíme
s programem Spolu bez hranic
Součástí programu je také řada doprovodných akcí s názvem Spolu bez hranic. Díky nim se nám daří představit program i těm, kteří za námi přijít nemohou. Účastníci festivalu vystupují v dopoledních hodinách v rozličných zařízeních města, např. v domovech pro seniory nebo v centrech pro osoby se zdravotním postižením. Středeční večer již tradičně patří koncertu na lázeňské kolonádě sanatoria v Klimkovicích.
dobrovolníků, kteří festival připravují
V tradici emeritní ředitelky festivalu Kateřiny Macečkové, která navázala na práci své maminky a uznávané taneční pedagožky Zdeny Kyselé, dnes pokračuje současný ředitel festivalu Lukáš Pavlík. Stejně jako on, tak i zbytek týmu je sestaven ze členů spolupořádajícího Souboru lidových písní a tanců Hlubina a jeho přátel.
zemí, ze kterých přijely účinkující soubory
Každoročně vítáme zahraniční soubory, které s sebou do Ostravy přináší folklor a tradice typické pro jejich domovinu. Ulice města se tak v průběhu let roztančily tropickými rytmy tanečníků z Ekvádoru, válečným tancem Haka Maorů z Nového Zélandu, rituálem bubeníků z Konga, ale také moderním folklórem z Lotyšska a samozřejmě slovenskými písněmi z Oravy, Spiše nebo Zemplína. Diváci se vždy mohou těšit také na dospělé i dětské soubory z Čech, Moravy i Ostravy a jejího okolí.
souborů, které se představily na festivalu
Věříme, že folklor is not dead! Právě naopak, a proto chceme i dále oslavovat folklorní tradice a lidové umění, které je tady s námi už od počátku věků. Při výběru souborů klademe důraz na pestrost a také na zastoupení našich tradic a tanců. Takto můžeme být svědky krásných scén, když se děti z ostravských dětských souborů (například Hlubinka, Holúbek nebo Krasničánek) po svých vystoupeních nadšeně fotí s exotickými tanečníky a muzikanty. Chceme oslavovat tradice a podporovat setkávání lidí, kteří tyto tradice udržují a přinášejí radost i dalším generacím.
Náš tým
Pod citlivým patronátem emeritní ředitelky festival připravuje přes
20 dobrovolníků z řad Souboru lidových písní a tanců Hlubina a jeho přátel.
Kateřina Macečková
Emeritní ředitelka festivalu
Lukáš Pavlík
Ředitel festivalu
Eva Pavlíková
Ekonomka festivalu
Marie Janíčková
Marketing & sociální sítě
Sára Němcová
Péče o soubory a delegáty
Teodora Osuchová
Komunikace se soubory
Šárka Andrašková
Marketing support
Jonáš Vrchovský
Stánkový prodej
Jan Hertl
Archivář festivalu & IT
Tomáš Andraško
Technická podpora
Delegáti
Sára
Delegátka ostravských souborů
Norča
Delegátka českých souborů
Dorča
Delegátka zahraničních souborů
Martin
Delegát zahraničních souborů
Helča
Delegátka zahraničních souborů
Marťa
Delegátka zahraničních souborů
Meki
Delegátka zahraničních souborů
Kája
Delegátka zahraničních souborů
Barča
Delegátka zahraničních souborů
Jonáš
Delegát zahraničních souborů
Hynek
Delegát zahraničních souborů
Janek
Delegát zahraničních souborů