Účinkující 2024

Zespół Pieśni i Tańca ŁANY

Soubor písní a tanců Łany byl zpočátku malá skupina milovníků velkopolského folklóru z polského města Poznaň. V roce 1977 převzal vedení skupiny Wiesław Kaszubkiewicz, který dal skupině zcela jiný charakter, vytvořil nový program, choreografie a dal jí současný název.


V současné době se skupina skládá z téměř 100 členů, včetně studentů a absolventů nejen Poznaňské univerzity přírodních věd, ale i dalších univerzit. Repertoár skupiny zahrnuje 15 regionů z různých částí Polska, národní tance (polonézu, mazur, krakowiak, kujawiak a oberek), venkovní představení o svatojánské noci, tedy Kupala Night, dožínkový rituál a vokální a taneční show představující meziválečné období.


Členové se každý den zaměřují na zlepšování svých dovedností a repertoáru a tráví více než šest hodin týdně zkoušením. Přestože se jedná o amatérský soubor, přistupuje ke všem prováděným aktivitám ambiciózně, zodpovědně a profesionálně.

ZPiT ŁANY | Folklor bez hranic Ostrava

Mládežnický folklorní soubor Oton Župančič Sora 

Mládežnický folklorní soubor Kulturně-uměleckého spolku Oton Župančič Sora vznikl u kulturního sdružení v roce 1973 pod taktovkou Marije Veber a Metoda Plešece. Název souboru nás dovede až ke známému slovinskému básníkovi Otonu Župančičovi, který ve 20. století často navštěvoval vesnici Sora, ze kterého tato skupina pochází.

Soubor aktivně rozšiřuje povědomí o slovinském folklorním dědictví, které představuje jak po území Slovinska, tak i v zahraničí. Skládá se výhradně z dobrovolníků, kteří se dále člení na tři skupiny. K nám zavítá skupina skládající se z členů od 17 do 28 let a představí se nám s tanci z regionů Bela Krajina, Štajerska a Gorenjska.

Malí tanečníci začínají s hrami jejich prarodičů, které je učí rozumět rytmu, tanečním kroku a pohybu po jevišti. Postupně přecházejí v jejich propojování a přidávají staré zvyky. V nejstarší skupině se již věnují jednotlivým regionům Slovinska a jejich tradičním tancům. Všichni členové si zakládají nejen na řádném provedení, ale také na držení přátelských pout, která se projevují až na jevišti a nabíjí jejich vystoupení pozitivní energií.

slovinsko

Folklorní soubor Oblík

Folklorní soubor Oblík ze Slovenska byl založen v roce 1967 rodákem z Petrovciach Andrejem Velčko. Již od vzniku se snaží tancem a zpěvem těšit ze života a přinášet radost sobě i ostatním sdílením krásného slovenského folkloru. V roce 2015 nabral soubor nový dech a dnes se o vedení a choreografie stará Jaroslav Mucha.

FS Oblík v 80. letech úzce spolupracoval s Československou televizí, díky čemuž vznikly rovnou dva krátkometrážní filmy “Deti spod Oblíka” a “A na našim moscičku” věnující se slovenským folklorním souborům a tradicím.

Ve svých choreografiích se soubor věnuje převážně regionům Šariš a Zemplín, nechybí však ani tance a písně z dalších regionů Slovenska. Po velkém úspěchu s tancem “Šarišská polka” na festivale Východná pomohl soubor vzniknout šariš-polce, která je dnes spolu s marhaňskou a bašistovskou součástí choreografií mnohých folklorních sdružení.

Kromě taneční složky soubor zastřešuje také ženský pěvecký sbor a cimbálovou muziku pod vedením Marka Baloga.

Assiros Cultural Association

Tento spolek vznikl v roce 1977 a dodnes je důležitým činitelem v udržování kulturních akcí ve svém okolí, dalších částech Řecka a zahraničí. Na folklorní bohatství, které soubor za svá léta činnosti shromáždil, se mohou obyvatelé Assiros i jeho návštěvníci zajít podívat do malého folklorního muzea.


Vedoucím souboru je Politis Theodoros. Pod jeho vedením soubor zpracovává písně, tance a další tradice regionů Makedonie, Thrákie a Thesálie. Jejich tematické choreografie přiblíží divákům nejen každodenní život, ale vykreslí také tradiční svatbu nebo oslavy různých svátků a slavností. Soubor také každoročně pořádá několikadenní akci při oslavách proroka Eliáše či vánoční akci lásky, kdy připomíná tradice obyvatelům městečka Assiros.


Soubor se skládá hned z několika tanečních skupin, pěvecké složky a dvou baletních oddělení. Tanečníci se dělí podle věku či zkušeností, ale při vystoupeních se často různé skupiny prolévají a podporují. Společně usilují o šíření co nejautentičtějších řeckých tradic.

Yagidky

Soubor Yagidky byl založen kulturní pracovnicí Svitlanou Horbatoveech v roce 1983. Prestiž tohoto souboru potvrzuje kromě četných vítězství na soutěžích také titul “vzorný” z roku 1993, který jim udělilo Ministerstvo kultury.

Za roky činnosti se v souboru Yagidky vystřídalo na tisíc tanečníků, v rozmezí 5 až 20 let. Kromě tradičních ukrajinských tanců, jako je Polissia, tanec ze západní části Ukrajiny, soubor zpracovává také tradiční tance Řecka, Moldavska, Gruzie, Rumunska a dalších.


Soubor úzce spolupracuje s Ukrajinsko-francouzskou neziskovou organizací Liouba Lorr’Ukraine, která propojuje umělecké školy a kulturní centra z Ukrajiny a Francie. Kromě pozvánek na festivaly organizace zajišťuje také možnost jazykových pobytů ve Francii pro mladé ukrajince.


Ani v posledních letech soubor nezastavil svou činnost a hrdě reprezentuje Ukrajinu po okolních státech a svá vystoupení zveřejňuje na sociálních sítích.

Folklorní soubor Jitřenka

Původně čistě dětský soubor založen Yvonou Rybovou v roce 1995 se v rámci let rozrostl také o dospělý soubor, který dnes čítá 25 členů a nechybí mu ani cimbálová muzika pod vedením primášky Elišky Zpěvákové. Vedle nynější vedoucí souboru Romany Poukové se organizace souboru stala spíše kolektivní záležitostí.


Dětský soubor vznikl u základní školy v Dolní Čermné pod vedením učitelky a dlouholeté vedoucí Yvony Rybové, která chtěla podpořit návštěvnost místního folklorního festivalu vystoupením nově vzniklé Jitřenky. Jak děti postupně vyrůstaly a chtěly se dále věnovat rozvíjení svých tanečních dovedností, Jitřenka se rozšířila také o dospělou složku.


Soubor se zaměřuje na ztvárnění oblasti Východních Čech a při tvorbě nových pásem se obrací na dochované regionální prameny sběratelů lidových písní a tanců a to převážně z Rychnovska a Žamberecka. Při jejich vystoupeních se můžeme těšit na rozmanitost, kterou podporuje kontrast mezi bohatou polabskou částí či Litomyšlskem a chudými horskými a podhorskými oblastmi.

Vonica 80

Tanečníci tohoto souboru jsou původní členové z Folklorního souboru Vonica ze Zlína. V roce 2008 vznikla iniciativa bývalé tanečníky znovu sjednotit, vytvořit pro ně nový taneční a pěvecký repertoár a začít znovu s diváky sdílet lásku k folkloru. Od roku 2013 se tak Vonica 80 prezentuje jako samostatný spolek.


Svůj název přejímají podle souboru Vonica, který vznikl již v roce 1940, a 80. let, která vidí jako své nejplodnější období. Soubor dnes funguje pod vedením Jana Mičky spolu s Pavlou Jahodovou. Ke zpěvu a tanci jim hraje cimbálová muzika pod záštitou Marka Mičky.


Souboru nechybí ani pečlivě sestavené kroje. Kromě těch nově šitých se soubor stará také o původní součástky krojů – ať už se jedná o mužské či ženské. Dále se pyšní nejen ručními vyšívkami, ale hlavně úplností a autenticitou svých krojů.

Ondráš z Janovic

Folklórní soubor Ondráš z Janovic byl založen již v roce 1952. S časem však zanikl a byl obnoven až v roce 2016. Pod vedením Blanky Kotkové se souboru podařilo opět sjednotit a vytvořit repertoár písní a tanců z oblasti horského a nížinného Lašska. V roce 2017 se přidala také nově vzniklá cimbálová muzika Zbujnik, která doprovází tanečníky a zpěváky na vystoupeních a společně pracují na oživení folkloru z oblasti Janovic.

Soubor lidových písní a tanců Hlubina 

Soubor lidových písní a tanců Hlubina patří mezi nejstarší taneční soubory v České republice. Vznikl v Ostravě roku 1947 původně jako dívčí taneční skupina, která se věnovala studiu slezského folkloru. Během krátké doby z malé skupiny vznikl soubor, který přijal jméno Hlubina – podle názvu dnes již zaniklé šachty a kulturního domu, kde působil až do roku 1990.


SLPT Hlubina dnes působí při SVČ Korunka v Ostravě-Mariánských Horách. Ve svém repertoáru vychází z folklorního materiálu Slezska a Lašska, barokního tance a tradičně se jako jeden z mála kolektivů v České republice zaměřuje na projevy havířského prostředí. Vrchol repertoáru tvoří choreografické zpracování Lašských tanců Leoše Janáčka.

Slezský soubor Heleny Salichové

Ostravský soubor, který byl založen v roce 1977 etnografkou Hanou Podešvovou a učitelkou Annou Buroňovou pod názvem SATINA, působí při VŠB-TUO.


Pod stávajícím názvem působí od roku 1982 a hlásí se jím ke jménu akademické malířky Heleny Salichové, sběratelky lidového umění Opavského Slezska, folklorní oblasti, které se soubor ve své práci věnuje. Soubor má za sebou mnoho vystoupení v České republice, ale také ve Francii, v Polsku, Německu, na Ukrajině i na Slovensku.


Soubor každoročně pořádá Slezský bál, Vynášení Mařeny a podzimní slavnost Třebovický koláč.

Ševčík – Moravský folklorní soubor

Historie MFS Ševčík sahá až do roku 1950, kdy byl založen jako mládežnický soubor a záhy přijal jméno Ladislava Ševčíka, na něž se odkazuje dodnes. V současnosti soubor působí při Domu kultury Akord v Ostravě-Zábřehu a svou činností se snaží přiblížit folklorní umění a krásu lidových tradic široké veřejnosti. Ve svém repertoáru Ševčík zpracovává tance a písně z celé oblasti Moravského Valašska, zvláště pak z jeho jižní části. Soubor na vystoupeních doprovází CM Úsměv.


V posledních letech soubor zavítal do Itálie, na Taiwan, do Srbska nebo Brazílie. Se svou sedmdesátiletou tradicí je dnes Moravský folklorní soubor Ševčík jedním z nejstarších folklorních souborů v Moravskoslezském kraji.

Lašský soubor písní a tanců Ondřejnica

Ondřejnica, lašský soubor písní a tanců ze Staré Vsi nad Ondřejnicí byl založen v roce 1977. Soubor se snaží nalézat a oživovat téměř zapomenuté písně, tance, zvyky a obyčeje svého regionu na jihozápadním okraji Ostravy. Usilují o osobité ztvárnění lašského folkloru, které by se svým výrazem nevzdalovalo původnímu záměru lidových tvůrců. Nejsilnější a nejpůsobivější stránkou tanečního, pěveckého i hudebního projevu je jemná lyrika, jednoduchost a prostota.

Folklorní soubor Šmykňa

Svůj název soubor přebral podle slovenského slova šmykňa, neboli kovárna. Šmykně dala vzniknout skupina zapálených folkloristů z Ostravy roku 1989 a společně se souborem vznikla i cimbálová muzika. Pod vedením Jiřího Macháče zpracovává soubor výhradně folklor Slovenska a jeho rozmanitých regionů. Šmykňa se tak stala prvním folklorním souborem sdružující slovenskou menšinu na území Severní Moravy.


Mezi tanečníky Šmykni najdeme studenty středních a vysokých škol, ale taky pracující. Přesto že se jedná o amatérský soubor, působilo či působí mnoho tanečníků i v souborech profesionálních.

Folklorní soubor Morava

Folklorní soubor Morava byl založen v roce 1999 choreografkou, tanečnicí a zpěvačkou Hankou Herberkovou. Od svého vzniku se zabývá soubor valašskou tematikou, zejména jižním Valašskem. Od roku 2009 přidali do svého repertoáru Lašsko, a to v podobě nových nahrávek, krojů, halekaček, písní a tanců.

Folklorní soubor Opavica

Původní soubor Opavica založila v roce 1952 paní Marie Bohušová, učitelka hudby v Ostravě-Svinově. V roce 2019 skupina bývalých členů Opavice začala s odvahou a nadšením znovu nacvičovat některé tance jednoho z nejúspěšnějších folklorních souborů, a nyní přináší širokému publiku zpět krásu originálních choreografií paní Marie Bohušové. Slezský folklorní soubor Opavica doprovází dechová hudba Jistebnická desítka pod vedením Ladislava Mariáše.

Dětské soubory: 

Dětský folklorní soubor Hlubinka

Folklorní soubor Hlubinka vznikl v 60. letech minulého století při Závodním klubu dolu Hlubina v Ostravě. Od roku 2022 působí pod vedením Barbory Vlčkové při Lidové konzervatoři a Múzické škole v Ostravě-Přívoze.


Děti se v Hlubince zaměřují na zpracování lidových her, zvykoslovného, tanečního a písňového materiálu severovýchodní Moravy – folklorních regionů Slezska a Lašska. Při vystoupeních tanečníky doprovází Cimbálová muzika Hlubinka pod vedením Teodory Osuchové. V roce 2015 se zformovala mimojiné z řad současných tanečnic Hlubiny.

Hlubinka

Malý Ševčík

Folklorní soubor Malý Ševčík je dětskou složkou folklorního souboru Ševčík, který pochází z Ostravy. Dětská složka byla založena v roce 2021 a od té doby si Ševčík – MFS přímo vychovává své malé tanečnice a tanečníky, kteří pak míří přes přípravku do dospělé složky souboru. Dětskou taneční složku vedou tanečnice MFS Ševčík.

Ve svém repertoáru Ševčík zpracovává tance a písně z oblasti Valašska, zvláště pak z jižní části – Valašskoklobucka. Soubor se svou činnost zaměřuje zejména na přiblížení folklorního umění a lidových tradic široké veřejnosti.

Dětský folklorní soubor Šmykňa

Dětský folklorní soubor Šmykňa obnovil svou aktivitu po 15 letech v roce 2022. Pod vedením Pauly Machačové se děti od 3 do 12 let učí dětské písně, hry a tance s původem na Slovensku. Soubor vystupuje s pásmy z oblasti Terchovej a Liptova, ke kterým jim hraje cimbálová muzika Šmykňa.

mala smykna

Dětský folklorní soubor Krasničanek

Krasničanek byl založen v roce 1999 pod Základní uměleckou školou Heleny Salichové ve spolupráci se Základní školou v Krásném Poli. Děti se v souboru zaměřují na tance z regionu Opavského Slezska, který pak prezentují formou tanečních pásem.


Dětský soubor je dnes pouze dívčí a úzce spolupracuje s dětmi z MŠ Krásné Pole, které mohou při školce navštěvovat kroužek lidového tance. K tanci je doprovází CM Grut z Háje ve Slezsku.

krasnicanek

Dětský soubor Heleny Salichové

Dětský soubor Heleny Salichové vznikl v roce 1985 jako nedílná součást dospělého souboru – Slezského souboru Heleny Salichové. Jeho kolektiv tvoří přes 40 dětí od 4 do 15 let. A jeho vedoucí je Silvie Smějová.

Soubor zpracovává taneční a hudební folklor Opavského Slezska. Název soubor nese podle akademické malířky Heleny Salichové, jejíž sběratelská činnost zachránila na Opavském Slezsku mnoho nenahraditelných hodnot lidového umění před zapomenutím.

dfs heleny salichove

Dětský folklorní soubor Holúbek

DFS Holúbek založil v roce 1994 pan Petr Ščerba z Ostravy. Mladí tanečníci se v souboru učí základům lidového tance v jeho dětské formě a základům lidovému zpěvu, které pak prezentují v tanečních pásmech a pohybových nebo tanečních hrách. Soubor zpracovává tance, písně a zvykosloví z oblasti nížinného Lašska, Valašsko-lašského pomezí, Valašska a Slezska.

Holúbek dnes funguje pod uměleckým vedením Kristýny Mílkové Pavlíkové při SVČ Gurťjevova v Ostravě-Zábřehu.

Holubek

Více o účinkujících se dozvíte na našich sociálních sítích Facebook nebo Instagram.

Podívejte se na soubory, které na festivalu vystupovaly v minulých letech.